+90 212 251 12 00

13 Mayıs Pazar Anneler Günü'nde Boğaz kıyılarınca hazla, sazla, mecazla...

Kabataş'tan açıldıktan sonra kıyı boyunca yalılar, saraylar hakkında az bilindik hikayeleri Gökalp Özdikicioğlu'nun anlatımıyla öğreniyor, semtler hakkında bestelenmiş Türk Sanat Müziği eserlerini ud, kanun ve vokalden oluşan bir triodan canlı dinliyor ve eşlik ediyoruz. Bezm alemini özgün bir meyhane menüsü ve mey ile tamamlıyoruz.
Fiyatı : 240,00 TL
  • Anasayfa
  • Etkinlikler
  • 13 Mayıs Pazar Anneler Günü'nde Boğaz kıyılarınca hazla, sazla, mecazla...

Tarihi sarayların ve yalıların bol olduğu Dolmabahçe, Feriye Sarayları boyunca Ortaköy’e kadar öyküler dinliyoruz. Kapalı mekanda masa düzenine geçip yemeğe başlarken ilk şarkılarımızı dinliyor, herkese verilecek olan ve şarkı sözlerinin yer aldığı kitapçıklardan destek alarak hep birlikte söylüyoruz. Kuruçeşme, Arnavutköy ve Bebek’le ilgili öykülerden sonra yine şarkılara geçiliyor… Baltalimanı, Emirgan ve Istinye saray ve yalılarından sonra yine terennüm vakti… Reacaizade Mahmut Ekrem yalısı ile başlayan meşhur Yeniköy kıyılarında uzun uzun hikayeler anlatıyoruz ve ardından başlıyoruz yine söylemeye … Kalender’den Tarabya’ya kadar yalılar hakkında konuşup, Kireçburnu’ndan karşı kıyıya doğru dönüyoruz.

Boğaz’ı Avrupa’dan Asya yakasına doğru geçerken şarkı söylemek için bol vaktimiz oluyor... Beykoz’dan başlayarak Paşabahçe ve Çubuklu yalılarını anlatarak Kanlıca’daki Sezen Aksu’nun yalı müştemilatı konutunun önünde onun bilinen bir eserini okuyoruz…  Anadoluhisarı ve Göksu yalılarını anlattıktan sonra da sıra geliyor diğer Göksu şarkılarına … Küçüksu kasrı ve Kıbrıslı yalısının ardından bir Küçüksu şarkısı geliyor … vee geliyoruz meşhur Kandilli’ye; bol dedikodulu yalı hikayelerinden sonra başlıyoruz yine söylemeye …

Yalıları ve hikayelerini anlatarak dönüş yolunda Çamlıca, Beylerbeyi, Üsküdar ve Kadıköy şarkıları icra ediliyor. Mehtabın aydınlattığı tarihi yarımada görüntüsüyle Avrupa yakasına dönüyor ve tulumbacılar için söylenmiş bir Istanbul türküsü ile Kabataş’a yanaşıyoruz.